antybiotyki vs probiotyki

PROBIOTYKI VS ANTYBIOTYKI – Jak wpływają na nasz organizm?

antybiotyki vs probiotyki

PROBIOTYKI VS ANTYBIOTYKI – Jak wpływają na nasz organizm?

Co to są Probiotyki?

Najprościej mówiąc, jest to armia dobrych bakterii, która w naszym układzie pokarmowym walczy z tymi „złymi”! Probiotyki są pomocne dla cierpiących nie tylko na nadwagę czy otyłość, ale również alergie, zespół jelita drażliwego, zapalną chorobę jelit, nieswoiste zapalenie jelit, nadciśnienie, nietolerancję laktozy, egzemę, zaparcia, biegunki, zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego, helicobakter pylori i wiele innych dolegliwości.

 

Co to są Antybiotyki?

Antybiotyk to substancja wytwarzana przez niektóre bakterie i grzyby, która wstrzymuje procesy życiowe u innych drobnoustrojów. Prościej mówiąc, działa toksycznie wobec organizmu i zabija bakterie. Antybiotyki walczą zarówno ze złymi jak i dobrymi bakteriami. Dlatego „lecząc się” na jedno, szkodzimy drugiemu. W tym przypadku tym drugim jest nasza flora bakteryjna, która cierpi nie tylko podczas kuracji antybiotykowej, ale długo dłużej! Badania wykazują, że, jeśli chociaż raz przechodziłeś kurację antybiotykową, musisz stosować probiotyki, przez co najmniej kilka miesięcy, a najlepiej do końca życia!

 

Co wpływa na stan układu trawiennego?

  1. Dieta
  2. Styl życia
  3. Stres

Od tych trzech czynników zależy stan naszych jelit! Dlatego warto zadbać, o jakość naszej diety; przyjrzeć się codziennym nawykom i czynnościom; oraz spróbować ograniczyć stres lub chociaż poznać kilka technik, żeby lepiej sobie z nim radzić.

 

Jak poprawić stan naszych jelit?

Bardzo prosto. Należy zadbać o podaż naturalnych probiotyków z pożywieniem oraz indywidualnie dobranych szczepów probiotycznych. Pod tym względem przoduje dieta bogata w warzywa i owoce! Kilka przykładów owoców, które mają pozytywny wpływ na poprawę trawienia to:

  • *maliny
  • *jabłka
  • *banany
  • *figi
  • *śliwki
  • *awokado

Naturalne produkty zawsze będą na pierwszym miejscu, przed suplementacją! Przykłady naturalnie występujących probiotyków to:

  • *kapusta kiszona
  • *ogórki kiszone
  • *kiszonki z rożnych warzyw
  • *jogurty (z dobrego źródła)
  • *kefir
  • *kombucha
  • *ocet jabłkowy

 

Kto z Was brał kiedyś Antybiotyki? Na pewno duża większość. Nawet, jeśli nigdy nie zażywałeś antybiotyków, nie znaczy to, że nieświadomie nie pakowałeś ich w swój organizm. Mianowicie antybiotyki znajdują się również w mięsie, nabiale, jajach.. Dlatego tak ważne jest źródło pożywienia, które ląduje na naszych stołach. Kupujesz organiczne? Ekologiczne? Lokalne? Jeśli nie, to jesteś narażony na dużą ilość antybiotyków w pożywieniu.

Nasz organizm to niedoceniona maszyna, która sama wytwarza probiotyki z pożywienia, które zjadamy. W tym celu używa prebiotyków, które stymulują rozwój prawidłowej flory jelitowej. Prebiotyki to nietrawione składniki żywności stanowiące pożywienie dla bakterii. Naturalne prebiotyki występują w siemieniu lnianym, owsie, jęczmieniu, strączkach, cebuli, szpinaku, cykorii, szparagach..

 

Co z suplementacją?

Jestem za tym, żeby zawsze zaczynać od podstaw, czyli od pożywienia. Gdy organizm ewidentnie potrzebuje więcej, wtedy polecam probiotyki w kapsułkach, ale nie te najtańsze z apteki, tylko indywidualnie dobrane. Jest tak wiele szczepów bakterii, a każdy z nas jest inny i każdy potrzebuje czegoś innego, bardzo indywidualnego. Szczególnie w kwestii probiotyków. Nasze jelita różnią się diametralnie. Probiotyk, który działa na mnie nie koniecznie pomoże Tobie. W celu uzyskania indywidualnie dobranych szczepów probiotyków zachęcam do wykonania badania mikroflory bakteryjnej jelit!

PROBIOTYKI VS ANTYBIOTYKI - podsumowanie

Podsumowując, zarówno antybiotyki jak i probiotyki silnie wpływają na stan naszych jelit, a co za tym idzie na stan całego organizmu. Warto zadbać o podaż probiotyków oraz prebiotyków przede wszystkim z pożywienia. W przypadku rozszczelnienia jelit, nietolerancji pokarmowych, czy chorób autoimmunologicznych warto pójść o krok dalej, a mianowicie wykonać badanie mikroflory jelitowej, na podstawie, którego będzie można dobrać celowane szczepy probiotyczne, które gwarantują poprawę stanu jelit, a jednocześnie zdrowia ogólnego. Zbawienne działanie probiotyków jest w stanie zminimalizować lub zniwelować negatywne skutki antybiotykoterapii. Nie jestem całkowicie przeciwko antybiotykom, ponieważ nie można zapomnieć o tym, że jest to wynalazek medycyny naszych czasów! Mimo to warto podchodzić do antybiotykoterapii z dystansem, gdyż wiele dolegliwości jesteśmy w stanie wyleczyć stosując terapie naturalne. Gdy jednak antybiotyk w danej jednostce chorobowej okaże się niezbędny, pamiętajcie o probiotykach! Do końca życia…

Dietetyk Centrum Medycznego SIS – Weronika Kurka